Terapia fotodynamiczna – metoda leczenia, podczas której zmienione chorobowo komórki (komórki rakowe i przedrakowe), zostają uczulone na światło, dzięki czemu mogą zostać zniszczone poprzez ich naświetlanie. Skuteczność terapii fotodynamicznej można porównać do klasycznych metod usuwania zmian. Jest ona najmniej inwazyjną metodą leczenia i po zabiegach pozawala na uzyskanie bardzo dobrych efektów kosmetycznych.

Na zmienione chorobowo miejsca zostaje nałożony krem z fotouczulaczem, który wnika w skórę i w zmienione nowotworowo komórki. Poprzez naturalne, biologiczne procesy wewnątrz komórki rakowej lek powoduje powstanie dużych ilości porfiryn (porfiryna naturalnie występuje w komórkach, lecz w bardzo małych ilościach). Porfiryna powoduje, że komórki stają się wyjątkowo wrażliwe na działanie światła. Po procesie wchłaniania (około 5 godzin), lekarz naświetla skórę specjalną lampą (naświetlanie trwa kilka – kilkanaście minut). W czasie trwania zabiegu komórki rakowe zostają zniszczone, a zdrowa skóra pozostaje niezmieniona.

Zabieg PDT jest w większości przypadków bezbolesny, nie uszkadza zdrowych tkanek i nie pozostawia blizn. Umożliwia leczenie w trudno dostępnych okolicach (np. powiekach itp.)

Cena: 250 zł